eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Watykan wspiera odrębność dwóch państw w Ziemi Świętej
  palestyna młdozieżStolica Apostolska wspiera rozwiązanie opierające się na obecności dwóch państw w Ziemi Świętej jako jedynej drogi wiodącej do skutecznego rozwiązania problemu narodu palestyńskiego oraz wzywa wspólnotę międzynarodową do finansowego wzmocnienia wysiłków Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie. Taki apel wystosował stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ na forum Zgromadzenia Ogólnego abp. […]
 2. Krupska: rodzice powinni mieć wybór formy opieki nad małym dzieckiem
  Rodzice chcą mieć wpływ na to, jakie formy opieki nad małymi dziećmi dofinansowane będą ze środków publicznych – przypomina Joanna Krupska, psycholog, Prezes Związku Dużych Rodzin 3+, jedna z sygnatariuszek Listu otwartego ws. opieki nad dziećmi do lat 3, skierowanego do władz RP. – List zwraca uwagę na to, że wolność tego wyboru jest wartością […]
 3. Paryż organizuje własne ŚDM, z transmisjami z Panamy
  wieża eiffla paryżW czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie archidiecezja paryska organizuje własne ŚDM we francuskiej stolicy. Powód jest prosty. W styczniu do Panamy udaje się zaledwie 150 młodych paryżan. W Krakowie było ich 5 tys. Na wyjazd do Panamy nie pozwalają młodym ani wysokie ceny, ani obowiązki w szkole i na uczelni. Program, który proponuje młodym […]
 4. Papież: wolność religijna najwyższym wyrazem ludzkiej godności
  Papież Franciszek skierował przesłanie do organizatorów inicjatywy „Wenecja na czerwono”. Podjęli ją wspólnie: Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Patriarchat Wenecji dla przypomnienia o milionach chrześcijan, którzy są dzisiaj prześladowani, a szczególnie o Asii Bibi, która po dziewięciu latach więzienia została uznana za niewinną przed Sąd Najwyższy Pakistanu. Z tej okazji dzisiaj wieczorem Wielki […]
 5. Częstochowa: trwa XX Święto Muzyki
  Koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie zabrzmiał wieczorem 20 listopada w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W Częstochowie do 25 listopada trwa XX Święto Muzyki.
 6. XIV Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych w Porszewicach
  W Porszewicach k. Łodzi zakończyło się XIV Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych, które obradowało nad istotnymi zagadnieniami dotyczącymi archiwów kościelnych. Do Ośrodka Konferencyjno – Rekolekcyjnego Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach zjechali archiwiści z całej Polski pracujący zarówno w archiwach diecezjalnych jak i zakonnych.
 7. Iłża: XIX-wieczny obraz – średniowiecznym zabytkiem
  Obraz z kościoła Matki Bożej Śnieżnej w Iłży, który był wcześniej datowany na XIX wiek, okazał się cennym zabytkiem. Konserwatorzy, którzy odnawiali wizerunek maryjny, odkryli, że pochodzi on z połowy XV w. i jest zaliczany do tzw. Hodegetrii Krakowskiej. Ustalono, iż obraz był kilka razy przemalowywany.
 8. Kolejne Pomniki Historii w diecezji kieleckiej
  Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz zespół staromiejski w Wiślicy z bazyliką i obiektami kościelnymi - to kolejne unikatowe zabytki z diecezji kieleckiej, które znajdą się na liście Pomników Historii. Należą już do nich dawny Pałac Biskupów i bazylika katedralna w Kielcach.
 9. Warszawa: debata “Czy łączy nas źródło? O wizji wolności artysty i Jana Pawła II”
  Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na debatę „Czy łączy nas źródło? O wizji wolności artysty i Jana Pawła II”, która odbędzie się 22 listopada o godz. 18:00 w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamku Ujazdowskim. W dyskusji udział wezmą Cezary Hunkiewicz (socjolog i krytyk sztuki ulicznej), artyści Mateusz Libel i Marcin Rutkiewicz oraz filozof i socjolog Paweł Rojek. Spotkanie poprowadzi Dawid Gospodarek z KAI.
 10. Jasna Góra: „franciszkańskie” rekolekcje polskich biskupów
  - To czas zadbania o własną duchowość, czas kiedy siadamy w ławkach i stajemy się słuchaczami Słowa, to najlepszy czas w roku, bo spędzony w Domu Matki a tym razem także ze św. Franciszkiem – m.in. tak o dniach skupieniach mówią polscy biskupi. Poranną Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej rozpoczął się kolejny dzień rekolekcji Episkopatu Polski. Nauki głosi franciszkanin, o. Ernest Siekierka, wykładowca duchowości i kierownictwa duchowego. Lekturą duchową jest książka „Kapłan nie należy do siebie” sługi Bożego abp. Fultona J. Sheena, amerykańskiego kaznodziei i ewangelizatora.