eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  1. Rzecznik Episkopatu: akcja #Palma – stwórzmy wirtualną procesję
    Zapraszam do publikowania w mediach społecznościowych zdjęć naszych palm wielkanocnych z hasztagiem #Palma. W tym roku epidemia uniemożliwia nam udział w procesjach, które w Niedzielę Palmową odbywały się w parafiach, ale możemy stworzyć ich wirtualną formę – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Rzecznik Episkopatu podkreślił, że w obecnej trudnej sytuacji rola mediów społecznościowych w komunikacji nabiera jeszcze większego znaczenia.
  2. Dziś Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach
    Dziś, w Niedzielę Palmową, odbędzie się 35. Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem: „Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (por. Łk 7, 14). Tegoroczne obchody, z powodu pandemii koronawirusa, zostały w wielu diecezjach świata przełożone lub odwołane. Młodym nie uda się zebrać na spotkaniach i wspólnej modlitwie w dotychczasowej formule, wraz ze swoimi pasterzami. Wiele wspólnot zaprasza jednak do świętowania internetowego.
  3. Franciszek wzywa młodzież do udziału w przemianie świata
    Do wyrwania się z zamknięcia w kręgu świata wirtualnego i aktywnego udziału w przemianie świata wezwał Ojciec Święty młodych w orędziu na XXXV Światowy Dzień Młodzieży, zatytułowanym „Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (por. Łk 7, 14). W tym roku będzie on obchodzony w Niedzielę Palmową 5 kwietnia w poszczególnych diecezjach całego świata.
  4. Kraków: w Niedzielę Palmową premiera nagrań pasyjnych na Wielki Tydzień
    Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny zaprasza, by w trwającej epidemii koronawirusa, jako pomoc w przeżywaniu tegorocznego Wielkiego Tygodnia wykorzystywać nagrania pasyjnej muzyki liturgicznej. Już jutro na YouTube będzie mieć miejsce premiera trzech nowych utworów w wykonaniu Scholi Albertinum.
  5. Diecezja warszawsko-praska: kapłani przekazali pozdrowienia z okazji Światowego Dnia Młodzieży
    Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, biskup pomocniczy Marek Solarczyk i diecezjalny duszpasterz młodzieży ksiądz Michał Dziedzic przekazali młodym pozdrowienia z okazji XXXV Światowego Dnia Młodzieży. "Życzymy owocnego przeżycia Wielkiego Tygodnia i pamiątki Zmartwychwstania Pańskiego." - czytamy w liście duchownych.
  6. Koronawirus w USA: Najświętszy Sakrament za szklanymi drzwiami zamkniętego kościoła
    Kościół katolicki pw. św. Jana Nepomucena Neumanna w Gaithersburgu na przedmieściach Waszyngtonu przekształcił się w kaplicę adoracji, w której za przeszklonymi drzwiami zamkniętej z powodu pandemii świątyni wystawiony jest Najświętszy Sakrament, przez 24 godziny na dobę.
  7. „Damy z Bogiem radę” – nowy cykl ks. Wojciecha Węgrzyniaka na YouTubie
    Znany z prowadzenia ciekawych rekolekcji, jak i poczytnego bloga internetowego, ks. Wojciech Węgrzyniak rozpoczął działalność w serwisie YouTube. Jego cykl, pod znaczącym jak na czasy pandemii tytułem „Damy z Bogiem radę”, zawiera komentarze do codziennych czytań mszalnych.
  8. Kalisz: pomoc Caritas w czasach koronawirusa
    Caritas Diecezji Kaliskiej włączyła się w akcję „Pomoc dla seniora” polegającą na dostarczaniu żywności osobom starszym do domów. Z ciekawą inicjatywą wyszła także Stacja Opieki Caritas, gdzie szyje się maseczki, które w pierwszej kolejności trafiły do bezdomnych.
  9. Częstochowa: biskupi proszą o kapłański dar serca na rzecz szpitala
    „U progu Wielkiego Tygodnia, jako Wasi biskupi, chcemy Was poprosić o wspólną, dobrowolną jałmużnę kapłańską na rzecz Wojewódzkiego Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie” – napisali abp Wacław Depo i bp Andrzej Przybylski w słowie do kapłanów archidiecezji częstochowskiej. Słowo biskupów zostało opublikowane 4 kwietnia na oficjalnej stronie archidiecezji częstochowskiej.
  10. Duszpasterz młodzieży diecezji zachęca do łączności w Niedzielę Palmową
    Obchody Światowego Dnia Młodzieży diecezji zielonogórsko-gorzowskiej miały odbyć się w tym roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Ze względów na epidemię koronawirusa zostały odwołane, jednak diecezjalny duszpasterz młodzieży zaprasza wszystkich do duchowej jedności tego dnia. Transmitowaną przez media regionalne Mszę św. odprawi tego dnia bp Tadeusz Lityński, który skieruje specjalne słowo do młodych.