eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  1. Ks. Maccalli: Radio Watykańskie było jedynym oknem w moim więzieniu
    „Dziękuję wam za wsparcie, przez ostatnie miesiące Radio Watykańskie było jedynym oknem w moim więzieniu” – powiedział w pierwszym wywiadzie dla papieskiej rozgłośni ks. Pierluigi Maccalli, włoski misjonarz, który dwa lata spędził na Saharze, w rękach dżihadystów. Wczoraj, podczas Anioła Pańskiego, za jego uwolnienie podziękował Papież Franciszek.
  2. Łagodniejsze obostrzenia sanitarne w Australii nie dotyczą kościółów
    Najmniejszy kontynent zaczyna radzić sobie z pandemią. Na skutek spadku liczby zachorowań i zgonów premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność, ale nie... kościoły.
  3. Abp Depo ostrzega przed pseudoprorokami
    Przed pseudoprorokami, powołującymi się na imię Boga, którzy sieją zamęt i przekręcają Ewangelię, ostrzegał abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski w niedzielę przewodniczył Mszy św. na zakończenie 8-dniowej modlitwy za Ojczyznę w Strachocinie na Podkarpaciu. Odbywała się ona na tzw. Bobolówce - w miejscu urodzin św. Andrzeja Boboli patrona Polski.
  4. Bydgoskie obchody 36. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
    „Żywa, dojrzała i głęboka wiara, pomimo jawnej niesprawiedliwości, pozwalała bł. ks. Jerzemu Popiełuszce trwać i dawać świadectwo wierności Chrystusowej prawdzie” – powiedział w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników ks. prałat Józef Kubalewski.
  5. Episkopat Francji będzie obradował w Lourdes
    Pomimo kryzysu zdrowia publicznego związanego z pandemią koronawirusa episkopat Francji postanowił zorganizować swoje Zgromadzenie Plenarne z fizyczną obecności biskupów i spotkać się w sanktuarium w Lourdes w dniach 3-8 listopada na „czas wymiany, komunii i decyzji dotyczących Kościoła we Francji" – poinformował tamtejszy episkopat.
  6. W Anglii zamknięto seminarium dla dwóch diecezji
    „Seminarium Św. Jana w Wonersh, w Guildford, dla archidiecezji Southwark i diecezji Arundel i Brighton zaprzestaje formacji seminarzystów, którzy zostaną przeniesieni do seminarium archidiecezji westminsterskiej Allen Hall na resztę swoich studiów – poinformował zarząd tej instytucji, która od 1891 roku przygotowuje mężczyzn do kapłaństwa.
  7. W opinii świętości zmarła s. Maria Rosa Leggol – “Anioł Hondurasu“
    Nazywano ją "Anioł Hondurasu" i "Matką tysięcy zaadoptowanych dzieci". 16 października br. zmarła w Tegucigalpa, w wieku 93 lat, franciszkanka, siostra Maria Rosa Leggol O.S.F.
  8. Ks. Luter o Wojciechu Pszoniaku: odszedł wielki artysta i piękny człowiek
    Zmarł Wojciech Pszoniak, wybitny aktor filmowy i teatralny. Miał 78 lat. „Odszedł od nas Wielki Artysta. Niepowtarzalny. Piękny człowiek” – napisał we wspomnieniu ks. Andrzej Luter, duszpasterz i przyjaciel twórców oraz filmoznawca.
  9. Patriarcha Bartłomiej otrzyma doktorat honoris causa papieskiej uczelni
    Patriarcha Konstantynopola i honorowy zwierzchnik prawosławia Bartłomiej I otrzyma 21 października doktorat honoris causa Papieskiego Uniwersytetu Antonianum w Rzymie. Jak poinformowała papieska uczelnia laudację wygłosi sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, natomiast godność doktora honorowego w zakresie filozofii wręczy generał franciszkanów konwentualnych i wielki kanclerz Antonianum, o. Michael Anthony Perry.
  10. Łochów: XII Ogólnopolski Hubertus Węgrowski z udziałem biskupów
    Głównym punktem obchodów święta leśników, myśliwych, rolników i jeźdźców w Łochowie była Msza św. sprawowana 18 października pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. XII Ogólnopolski Hubertus Węgrowski jest kontynuacją myśli i nauczania zmarłego w ub. roku b. ministra środowiska prof. Jana Szyszki.