eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
 1. Ks. Sawa: Kościół musi iść jednocześnie w głąb i na peryferia
  „Potrzeba Jezusa i Ewangelii - ewangelizacji z wielką mocą. Potrzeba nam Dziejów Apostolskich, żywej wiary, więcej serca w modlitwie. Po prostu duchowości” – podkreślił w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej. Zdaniem misjonarza miłosierdzia, potrzeba większego zaangażowania biskupów, księży i świeckich w ewangelizację bezpośrednią – na ulicy czy w domach, „twarzą w twarz”.
 2. Syria wciąż jest piekłem, gdzie trwa rzeź niewiniątek
  syria flaga pomocPonad 23 tys. osób otrzymało już pomoc w ramach akcji „Otwarte Szpitale” w Syrii. Jest to zainicjowany dwa lata temu program darmowej opieki zdrowotnej dla ofiar wojny w trzech katolickich szpitalach w tym kraju: dwóch w Damaszku i jednym w Aleppo. Pomysłodawcą jest nuncjusz apostolski kard. Mario Zenari.
 3. Ponad 70 mln uciekinierów na całym świecie
  Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej na całym świecie jest ponad 70 milionów uchodźców, wysiedleńców i azylantów - wynika z raportu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). W porównaniu z poprzednim rokiem ich liczba wzrosła o 2,3 mln do 70,8 mln.
 4. Parafie użyczą pomieszczeń szkołom
  Metropolita katowicki wystosował do księży proboszczów i administratorów parafii pismo z prośbą o użyczenie – w razie potrzeby – pomieszczeń w parafialnych domach katechetycznych.
 5. Zaprezentowano książkę o relacjach między Polską a Stolicą Apostolską
  Kościół po ostatnim soborze wyrzekł się przywilejów - podkreślono podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano książkę „Konkordaty Polskie. Historia i teraźniejszość”. Spotkanie zorganizowane przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski oraz Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyło się dziś w Sekretariacie KEP.
 6. Wspólna procesja grekokatolików i łacinników
  Boże CiałoZgodnie z wieloletnim zwyczajem, w Przemyślu w Boże Ciało odbywa się tylko jedna procesja eucharystyczna. Jeden z ołtarzy znajduje się przy archikatedrze greckokatolickiej.
 7. Wątpliwości wokół sprawy śmierci Szymonka
  W sytuacji Szymonka mowa jest o odłączeniu pacjenta, u którego wcześniej stwierdzono śmierć mózgu. Nie może to być jednak traktowane jako jakiekolwiek wytłumaczenie potencjalnego wprowadzenia w błąd oraz podjęcia unikalnych dla sytuacji rodzinnych działań medycznych, w których możliwości udziału rodzice zostali w sposób nieuzasadniony pozbawieni - napisał dr Błażej Kmieciak, dyrektor Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris, na temat sprawy zmarłego wczoraj 11-miesięcznego chłopca. Jego zdaniem, sprawa budzi wątpliwości i konieczne jest odwołanie się do ustalonych faktów, a nie opieranie się na doniesieniach medialnych.
 8. Ks. Ślusarczyk odchodzi z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
  Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk został zwolniony z funkcji rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i mianowany proboszczem w parafii NMP Matki Kościoła na Prądniku Białym w Krakowie. Listę zmian personalnych duchowieństwa opublikowano dziś na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej.
 9. Bp Nitkiewicz: kapłańskie upadki zaczynają się od braku wdzięczności Bogu
  Kapłańskie upadki zaczynają się zazwyczaj od braku wdzięczności Bogu i Kościołowi – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas udzielenia święceń kapłańskich sześciu diakonom 19 czerwca w Sandomierzu.
 10. Białystok: abp Tadeusz Wojda modlił się z kapłanami obchodzącymi 60-lecie święceń
  „Wasze kapłańskie życie stało się prawdziwym światłem, które rozświetla innym drogi ku Chrystusowi; jest jak miasto położone na górze, które daje innym poczucie bezpieczeństwa ludzkiego i duchowego, jest zaczynem ewangelicznym, dzięki któremu inni mogę po dzień dzisiejszy wzrastać w wierze i doskonałości chrześcijańskiej - mówił abp Tadeusz Wojda do księży jubilatów obchodzących 60-lecie święceń kapłańskich.