eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  1. Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża pod znakiem handlu ludźmi
    Apel o uznanie godności każdej kobiety i mężczyzny oraz położenie kresu wszelkim formom zniewolenia znalazły się w rozważaniach Drogi Krzyżowej, która została odprawiona pod przewodnictwem papieża Franciszka w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek. Przygotowała je włoska zakonnica s. Eugenia Bonetti ze zgromadzenia Misjonarek Matki Bożej Pocieszenia. Jest ona przewodniczącą stowarzyszenia „Slaves no more” (Nigdy więcej niewolnicami). Jego celem jest formacja, pomoc i wspieranie kobiet, które padły ofiarą współczesnych form niewolnictwa.
  2. Oferta pojednania Moskwy z Konstantynopolem i prawosławia na Ukrainie
    Zwierzchnicy czterech lokalnych Kościołów prawosławnych, tworzących wraz Konstantynopolem tzw. Pentarchię, wyrazili gotowość współdziałania na rzecz pojednania Moskwy i Konstantynopola oraz prawosławnych na Ukrainie. Takie zapewnienie zawiera ogłoszone 18 kwietnia w Nikozji 5-punktowe oświadczenie patriarchów aleksandryjskiego, antiocheńskiego i jerozolimskiego oraz arcybiskupa Cypru.
  3. Trwa oczekiwanie na legalizację kościołów katolickich w Egipcie
    piramidaStatus prawny ponad 900 kościołów chrześcijańskich różnych wyznań w Egipcie został w ciągu ostatnich trzech lat uregulowany przez rząd. Chodzi o obiekty wybudowane na przestrzeni ostatnich lat bez państwowego pozwolenia. To bardzo ważna wiadomość w kontekście różnych przejawów przemocy wymierzonych przeciwko chrześcijańskim miejscom kultu ze strony ekstremistów islamskich.
  4. Digitalizacja rękopisów z klasztoru pod górą Synaj
    Ekipa specjalistów z Grecji rozpoczęła fotografowanie tysięcy rękopisów znajdujących się w prawosławnym klasztorze św. Katarzyny, położnym u stóp góry Synaj. Znajdują się tam m.in. jedne z najstarszych egzemplarzy Ewangelii.
  5. Jasna Góra: papieskie „Niech zstąpi Duch Twój” – w dekoracji grobu bożego
    Do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, ale i do współczesnych czasów nawiązuje tegoroczna dekoracja grobu bożego na Jasnej Górze. Jak zwykle jest on umieszczony w Kaplicy Matki Bożej. Przypomniane w nim zostało papieskie wołanie o Ducha Świętego dla naszej Ojczyzny i słowa kard. Stefana Wyszyńskiego o tym, że „kto nienawidzi już przegrał” oraz to, że „na krzyżu dokonał się sąd nad światem i zajaśniała potęga Ukrzyżowanego”.
  6. Abp Ryś: My nie całujemy szubienicy, my całujemy Drzewo Życia!
    - Za chwilę będziemy zaproszeni, aby podejść i pocałować krzyż! Co to za pomysł, aby całować szubienicę? My nie całujemy szubienicy, my całujemy Drzewo Życia! Drzewo, z którego rodzą się owoce pełne życia. Mogę je jeść i mieć życie w sobie. Mieć życie, które jest z Boga – mówił abp Grzegorz Ryś.
  7. Bp Lityński: stawajmy się pokarmem dla głodnych i spragnionych
    „Wszyscy jesteśmy wezwani, aby być jak Jezus, aby czynić jak Jezus, stawać się pokarmem dla tych, którzy są głodni i spragnieni” – mówił biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.
  8. Wrocław: wielkanocne spotkanie abp Kupnego z ubogimi
    Ponad 300 najuboższych – podopiecznych łaźni i jadłodajni, prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej otrzymało w sobotę od abp. Józefa Kupnego paczki z produktami żywnościowymi. Wcześniej – zgodnie z tradycją – hierarcha pobłogosławił jedzenie, które znajdzie się na świątecznych stołach. Spotkanie było również okazją do katechezy na temat symboliki poszczególnych potraw.
  9. Bp Pindel: korona cierniowa prawdziwym atrybutem królewskości
    Jakim królem jest Jezus – Ukrzyżowany, w koronie cierniowej, władca królestwa „nie z tego świata”, królestwa opartego na Prawdzie? – pytał bp Roman Pindel w Wielki Piątek, 19 kwietnia, w konkatedrze w Żywcu. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, który sprawował Liturgię na cześć Męki Pańskiej, zwrócił uwagę na paradoks ostatnich dni, gdy cały świat dowiedział się o ocalonej z pożaru katedry Notre Dame w Paryżu relikwii korony cierniowej Chrystusa.
  10. Bp Dec: całując krzyż Chrystusa, całujemy także nasz osobisty krzyż
    - Całując krzyż Chrystusa, trzeba w nim pocałować także mój własny krzyż. Chodzi o to, aby własny krzyż zjednoczyć z krzyżem Zbawiciela, aby się z Nim połączyć jak łączymy się z Nim w Komunii Świętej - mówił bp Ignacy Dec podczas Liturgii Męki Pańskiej.