eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  1. Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku ws. aborcji eugenicznej
    Sam fakt upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka w fazie prenatalnej, łączący się ze względami natury eugenicznej, jak i z ewentualnym dyskomfortem życia chorego dziecka, nie może samodzielnie przesądzać o dopuszczalności przerwania ciąży - stwierdzili sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, orzekając 22 października o niezgodności z Konstytucją RP przepisu o dopuszczalności aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.
  2. Ingres bp. Marka Solarczyka do katedry ONMP
    Staję przed wami jako moderator życia duchowego, który zawsze ma się trudzić o wieczne zbawienie waszych dusz - powiedział biskup radomski Marek Solarczyk, który 27 stycznia wygłosił homilię w czasie swojego ingresu do radomskiej katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny. Momentem kulminacyjnym było przekazanie biskupowi radomskiemu pastorału oraz wprowadzenie go przez metropolitę częstochowskiego ks. arcybiskupa Wacława Depo oraz biskupa seniora Henryka Tomasika do katedry.
  3. Abp Gądecki: w rocznicę wyzwolenia Auschwitz apelujemy o pojednanie i pokój
    Ta rocznica zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Słowie w 76. rocznicę wyzwolenia Auschwitz.
  4. Bałtroszewicz o śmierci Polaka w Plymouth: lepiej modlić się niż wydawać własne wyroki
    Wypowiadanie się definitywne po jednej lub drugiej stronie jest tylko niepotrzebnym generowaniem emocji. W pewnych sprawach lepiej milczeć i modlić się niż wydawać własne wyroki – ocenił Jakub Bałtroszewicz. Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny odniósł się do sporu dotyczącego Polaka, odłączonego od aparatury podtrzymującej życie. Mężczyzna zmarł wczoraj w szpitalu w południowo-zachodniej Anglii. Część bliskich pana Sławomira oraz polskie władze do końca walczyli, by mężczyzna mógł być leczony w Polsce. Według szpitala w Plymouth, gdzie przebywał, doszło u niego "do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu". Sąd Opiekuńczy orzekł, że podtrzymywanie życia mężczyzny nie jest w jego najlepszym interesie.
  5. Auschwitz – ikona pamięci zbiorowej Polaków
    „Auschwitz jest ikoną pamięci zbiorowej Polaków, centralnym symbolem dla polskiej pamięci o zagładzie Żydów i jednym z najważniejszych dla naszej pamięci o II wojnie światowej” – to główny wniosek z ogólnopolskiego sondażu, który przeprowadziła Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Autorem ankiety jest prof. Marek Kucia i jego zespół z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badanie zrealizowano w ramach projektu badawczego pt. „Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
  6. Zmarł ks. prałat dr Edward Chat – najstarszy kapłan diecezji kieleckiej
    W wieku 98. lat zmarł były proboszcz kieleckiej parafii katedralnej i wykładowca w seminarium – ks. prałat Edward Chat. Uroczystości pogrzebowe zmarłego 26 stycznia kapłana odbędą się w piątek 29 stycznia w bazylice katedralnej w Kielcach oraz w rodzinnym Dłużcu, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.
  7. Kieleckie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
    Mieszkańcy Kielc poprzez wspólną modlitwę, złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy pomniku „Menora” uczcili pamięć o Żydach zamordowanych podczas II wojny światowej. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyły się 27 stycznia w Kielcach.
  8. Zmarła jedna z karmelitanek zarażonych koronawirusem
    świecaW wieku 75 lat, 24 stycznia br., w wyniku powikłań po COVID-19, zmarła s. Anna Maria od Ducha Świętego, karmelitanka bosa z łódzkiego Karmelu. Zakonnica przebywała w szpitalu 11 dni, z czego 8 pod respiratorem. Zmarła zakonnica byłą jedną z 11 sióstr tego klasztoru zarażonych koronawirusem.
  9. Papież wzywa filipińskich biskupów do miłości ewangelicznej
    „Kontynuujcie wysiłek w dawaniu konkretnego świadectwa miłości ewangelicznej, szczególnie teraz, podczas pandemii koronawirusa” – zaapelował Papież Franciszek w przesłaniu do Konferencji Episkopatu Filipin z okazji odbywającego się w formie wirtualnej zebrania plenarnego. Zostały one przekazane prze nuncjusza apostolskiego w tym kraju abp. Charlesa Browna.
  10. Kawa DOBRA: zadbaj o siebie i innych
    Każde ziarnko kawy, zakupionej w sklepie charytatywnym Amakuru, niesie ogrom dobra. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na pomoc ubogim dzieciom i wspieranie edukacji w Afryce. Kawę importuje Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Krajem pochodzenia aromatycznych ziaren jest . – Odczytujemy znaki czasu i widzimy, że poza dawaniem Afrykańczykom przysłowiowej „ryby” czy „wędki”, nadszedł czas, by kupować […]