eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  1. Abp Scicluna – trzeba rozpoznać i potępić przestępstwa popełnione przez duchownych
    Na konieczność rozpoznania i potępienia popełnionych przez osoby duchowne przestępstw wykorzystywania seksualnego zwrócił uwagę zastępca sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, abp Charles Scicluna. Zabrał on głos podczas porannej sesji spotkania przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele. Jego wystąpienie nosiło tytuł: „Podejmowanie odpowiedzialności za postępowanie procesowe w przypadkach kryzysu wykorzystywania oraz zapobiegania wykorzystywaniu”.
  2. Podsumowaniem spotkania przewodniczących episkopatów będzie przemówienie papieża
    Posumowaniem watykańskiego spotkania przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele będzie niedzielne przemówienie papieża Franciszka – wyjaśniono podczas briefingu z dziennikarzami w Rzymie.
  3. Kard. Tagle potępił „zamykanie oczu” przez biskupów na pedofilów
    Z ostrym zarzutem wobec biskupów i tych wszystkich, którzy zamykali oczy na homoseksualistów i pedofilów, powodując „głębokie rany” wśród wiernych, wystąpił kard. Luis Antonio Tagle z Filipin na rozpoczętym 21 lutego w Watykanie „szczycie” nt. wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Był on pierwszym z 9 relatorów, mających przedstawić prawie 200 zgromadzonym uczestnikom główne zagadnienia tego spotkania, które potrwa do niedzieli 24 bm.
  4. Były jezuita zarzuca abp Gądeckiemu tchórzostwo. Jest odpowiedź kurii
    Tylko człowiek bardzo zapatrzony w siebie może bez jakiejkolwiek wiedzy na temat stanu zdrowia abp. Stanisława Gądeckiego wypowiadać na antenie Radia Zet słowa podważające uczciwość przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – uważa ks. Maciej Szczepaniak.
  5. Kard. Marx: watykański szczyt wkładem na rzecz walki z pedofilią na świecie
    Kard. Reinhard Marx z Niemiec ma nadzieję, że rozpoczęty dziś w Watykanie szczyt poświęcony ochronie małoletnich przyczyni się do walki z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich w społeczności całego świata, nie tylko Kościoła. Przed rozpoczęciem czterodniowej konferencji przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich powiedział w rozmowie z dziennikarzami w Rzymie, że w niektórych krajach waga problemu nie została jeszcze dostatecznie rozpoznana i oszacowana. Ale zwołany przez papieża szczyt w Watykanie spowoduje, iż „wszyscy biskupi Kościoła powszechnego zrozumieją, iż musimy stawić temu czoła”.
  6. Przewodniczący episkopatu Chorwacji: zwalczać pedofilię także poza Kościołem
    Przewodniczący Konferencji Biskupów Chorwacji, abp Zelimir Puljić ma nadzieję, że watykański szczyt w sprawie ochrony nieletnich będzie sygnałem do walki z wykorzystywaniem seksualnym w całym społeczeństwie. "Przypadki pedofilii są zbrodnią przeciwko ludzkiej naturze i są niezwykle szokujące zwłaszcza w Kościele", powiedział arcybiskup Zadaru w rozmowie z chorwackim radiem katolickim HRK.
  7. Zaproszenie dla przedstawicieli Fundacji „Nie lękajcie się” dalej aktualne
    Zaproszenie dla przedstawicieli Fundacji „Nie lękajcie się” z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim jest ciągle aktualne – mówi KAI rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Duchowny wskazuje, że spotkania z pokrzywdzonymi będą kontynuowane po zakończeniu rozpoczętego dzisiaj w Watykanie szczytu na temat wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne.
  8. W nocy przewrócony został pomnik ks. Jankowskiego
    "Nie może być zatem zgody na akty wandalizmu, które noszą znamiona przemocy symbolicznej. Przewrócenie monumentu jest aktem samosądu naruszającym polski porządek prawny" - podkreśliły władze miasta Gdańska w przedstawionym w czwartek oświadczeniu po tym, jak w nocy trzech mężczyzn obaliło pomnik ks. Henryka Jankowskiego w "obywatelskiej niezgodzie na obecność zła w przestrzeni publicznej". Sprawa dotyczy zarzutów molestowania dzieci przez późniejszego kapelana "Solidarności".
  9. VII Zjazd Dużych Rodzin 14-16 czerwca w Lubartowie
    VII Zjazd Dużych Rodzin pod hasłem "Dumni z rodziny" odbędzie się w dniach 14-16 czerwca w Lubartowie koło Lublina. Organizatorzy wydarzenia, czyli Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" i władze miasta, spodziewają się przyjazdu tysiąca osób.
  10. Kalisz: pogrzeb jezuity o. Zdzisława Pałubickiego
    W Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu odbyła się Msza św. pogrzebowa jezuity o. Zdzisława Pałubickiego. Zmarłego 15 lutego zakonnika żegnała rodzina, współbracia, księża diecezjalni i licznie zgromadzeni wierni. Nabożeństwu przewodniczył bp Łukasz Buzun, a homilię wygłosił biskup kaliski senior Stanisław Napierała.