eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  1. Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski – wybitny filozof i wykładowca

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

The post Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski – wybitny filozof i wykładowca first appeared on eKAI.

2. Abp Skworc do dziennikarzy PR Katowice: podtrzymujcie nadzieję

Podtrzymujcie nadzieję! Tak w kontekście Roku Pańskiego 2022 odczytuję misję Radia Katowice – powiedział abp Wiktor Skworc w homilii podczas Mszy świętej w Katedrze Chrystusa Króla z okazji 95. rocznicy powstania Polskiego Radia Katowice.

The post Abp Skworc do dziennikarzy PR Katowice: podtrzymujcie nadzieję first appeared on eKAI.

3. Bp Wodarczyk: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

The post Bp Wodarczyk: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności first appeared on eKAI.

4. Bp Włodarczyk: nie tylko księża odpowiadają za Kościół
    bp Krzysztof Włodarczyk

„Nie tylko księża stanowią Kościół i za niego odpowiadają” – podkreślił w czasie nieszporów adwentowych w katedrze bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. Rozważania nawiązywały do hasła roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

The post Bp Włodarczyk: nie tylko księża odpowiadają za Kościół first appeared on eKAI.

5. Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę […]

The post Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz? first appeared on eKAI.

6. Odpust ku czci św. Mikołaja w Grodzisku nad Prosną

- Chciałbym, aby słowo Emmanuel – Bóg z nami na nowo wybrzmiało. W tych trudnych czasach i niełatwych doświadczeniach Pan Bóg z nami jest - mówił bp Damian Bryl podczas sumy odpustowej ku czci św. Mikołaja w Grodzisku nad Prosną. Biskup kaliski poświęcił odnowiony ołtarz główny, prezbiterium i dwa nowe dzwony św. Jana Pawła II i św. Mikołaja.

The post Odpust ku czci św. Mikołaja w Grodzisku nad Prosną first appeared on eKAI.

7. Duchowa renowacja bydgoskiej katedry

Eucharystia, adoracja i uwielbienie wypełniły program „Duchowej renowacji katedry”. Na spotkanie do najważniejszej świątyni w Bydgoszczy, której patronują śś. Marcin i Mikołaj, zaprosiły wiernych Odnowa w Duchu Świętym Diecezji Bydgoskiej i Wspólnota „Woda Żywa”.

The post Duchowa renowacja bydgoskiej katedry first appeared on eKAI.

8. Ks. Kryża: za naszą wschodnią granicą wciąż rozgrywa się dramat

Za naszą wschodnią granicą wciąż rozgrywa się dramat, mieszkańcy Ukrainy tracą swoje domy, bliskich i siły do zmagania się z wojenną rzeczywistością, ale nie tracą ducha - mówił podczas rozważań apelowych na Jasnej Górze ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski. Wieczorną modlitwą przed obliczem Jasnogórskiej Maryi rozpoczął się obchodzony w Polsce i wśród Polonii 23.Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W tym roku ma zwrócić szczególną uwagę na potrzebę wsparcia Ukrainy.

The post Ks. Kryża: za naszą wschodnią granicą wciąż rozgrywa się dramat first appeared on eKAI.

9. Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

The post Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu first appeared on eKAI.

10. Abp Budzik: z węgla nie da się zrezygnować

- Ta kopalnia to prawdziwy skarb dla kraju i regionu. Z węgla nie da się zrezygnować. Potrzebna jest intensywna praca górników, która jest jak codzienny marsz niepodległości - powiedział abp Stanisław Budzik do górników z „Bogdanki”. Z okazji górniczego święta - „Barbórki” - metropolita lubelski 3 grudnia przewodniczył Mszy św. w kościele św. Barbary w Łęcznej. Uczestniczyli w niej pracownicy Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. wraz z zarządem oraz górniczą orkiestrą, a także przedstawiciele różnego szczebla władz i instytucji. Górnicy, ich bliscy i goście modlili się, by „Bóg bronił od wszelkich niebezpieczeństw”. W procesji z darami złożyli figurkę św. Barbary i kapliczkę z bryłą węgla z pierwszego urobku, który symbolizuje bogactwo ziemi, złożone w niej przez Stwórcę.

The post Abp Budzik: z węgla nie da się zrezygnować first appeared on eKAI.