eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  1. Stalowa Wola: jubileusze urodzin abp. I. Tokarczuka i bp. E. Frankowskiego
    Połączone obchody jubileuszowe urodzin 100. rocznicy abp. Ignacego Tokarczuka i 80. rocznicy bp. Edwarda Frankowskiego obchodzone były uroczyście 24 czerwca w Stalowej Woli.
  2. Kielce: bogata oferta duszpasterska w roku Ducha Świętego w jedynej parafii pod tym wezwaniem
    W jedynej z mieście parafii pw. Ducha Świętego można uzyskać odpust zupełny i uczestniczyć w licznych propozycjach duszpasterskich związanych z rokiem Ducha Świętego, w tym przygotowanych m.in. przez młodzież parafii. Do pielgrzymowania zachęcają duszpasterze parafii.
  3. Kielce: konferencja nt. społeczności żydowskiej w Małopolsce (zapowiedź)
    Działania naukowe i edukacyjne dla upamiętniania społeczności żydowskiej, stan badań i inicjatywy w procesie pamięci w Bodzentynie, Chęcinach, Szydłowie, Wodzisławiu, Lelowie, Kielcach, dyskusje i towarzyszące wystawy – to najważniejsze wydarzenia konferencji popularno – naukowej pt. „Społeczność żydowska w Małopolsce”, która odbędzie się 4 lipca 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach. Organizatorami przedsięwzięcia są Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Archiwum Państwowe w Kielcach. Konferencja jest organizowana w ramach obchodów Pamięć Pokoleń.
  4. Kard. Ryłko w opactwie tynieckim: Maryja jest mistrzynią wiary
    Kardynał Stanisław Ryłko poświęcił w niedzielę nową sukienkę na obrazie Matki Bożej Śnieżnej, który znajduje się w bocznej kaplicy w kościele św. Piotra i Pawła w opactwie ojców benedyktynów w Tyńcu. Wizerunek Maryi, Ulubionej Pani Tyńca, wzorowany jest na rzymskim obrazie Salus Populi Romani, którego kustoszem jest hierarcha.
  5. Gniezno: wyruszyła ekumeniczna pielgrzymka Niemców i Polaków
    Nabożeństwo w kaplicy bł. Radzyma Gaudentego w podziemiach katedry gnieźnieńskiej rozpoczęło szesnastą ekumeniczną pielgrzymkę Niemców i Polaków szlakiem Ottona III. Pątnikom towarzyszą słowa Izajasza „Pan mnie namaścił” oraz refleksja nt. wolności.
  6. Poznań: festyn rodzinny na zakończenie obchodów jubileuszu 1050-lecia biskupstwa
    Kilka tysięcy osób uczestniczyło w festynie rodzinnym pod hasłem „Poznań dla zdrowia i rodziny – Bądźmy razem”, który zwieńczył centralne obchody jubileuszu 1050-lecia powstania pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. Ostatni dzień wielkiego świętowania przebiegał pod hasłem „Jesteśmy w rodzinie”.
  7. Żywiec: pojawił się znaczek Poczty Polskiej z wizerunkiem św. Floriana
    Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek z okazji jubileuszu 750-lecia Żywca z figurą św. Floriana na tle żywieckiego Starego Zamku. Znaczek ma wartość 10 zł i został wydany w nakładzie 5 mln sztuk.
  8. Bp Napierała zachęca do naśladowania apostołów Piotra i Pawła
    - Bądźmy rozkochani w Panu Jezusie tak jak apostołowie Piotr i Paweł, którzy zafascynowali się Chrystusem wbrew wszystkiemu – mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył sumie odpustowej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu. Uroczystość połączono z udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania.
  9. Kard. Dziwisz do Rycerzy Kolumba: Ufam, że nadal będziecie przygotowywać Chrystusowi drogę do ludzkich serc i środowisk
    "Ufam, że nadal będziecie zmieniać na lepsze świat w którym żyjemy. Ufam, że nadal będziecie przygotowywać Chrystusowi drogę do ludzkich serc i środowisk. Niech On wam błogosławi w tym wielkim dziele! Vivat Jesus!" - mówił emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz do Rycerzy Kolumba, którzy w Zakopanem 24 czerwca podsumowali rok formacji, zwanych w zakonie rokiem bratnim.
  10. Sandomierz: pielgrzymka seminarzystów do sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach
    Sandomierscy seminarzyści na zakończenie roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym wzięli udział w pielgrzymce dziękczynnej do sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach.