eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  1. Poznań: pogrzeb śp. ks. Feliksa Lenorta

Żegnamy kapłana nietuzinkowego, bibliofila, człowieka wielkiej inteligencji, światłego myślenia i spojrzenia na rzeczywistość, mistrza ciętej riposty, przyjaciela kapłanów oraz mecenasa rozwoju naukowego wielu pracowników Papieskiego Wydziału Teologicznego, a następnie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – powiedział podczas uroczystości pogrzebowych śp. ks. Feliksa Lenorta abp Stanisław Gądecki.

The post Poznań: pogrzeb śp. ks. Feliksa Lenorta first appeared on eKAI.

2. Gniezno: spotkanie duchownych odpowiedzialnych za diakonat stały

Z inicjatywy Komisji Duchowieństwa KEP odbyło się 7 grudnia w Gnieźnie spotkanie kapłanów odpowiedzialnych w diecezjach za formację diakonów stałych. Sesja miała charakter roboczy i odbyła się po raz drugi w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

The post Gniezno: spotkanie duchownych odpowiedzialnych za diakonat stały first appeared on eKAI.

3. Caritas kielecka zebrała ponad 10 ton żywności

Ponad 10 ton żywności w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak. Pomagam!” zebrali wolontariusze Caritas diecezji kieleckiej. Zbiórka odbywała się 3 i 4 grudnia w ponad 60. sklepach sieci Biedronka, PSS Społem, Lewiatan, Delikatesy Centrum, Wafelek, Paleo, Euro Market, Top Market, Sklepy Euro, Netto, Lidl.

The post Caritas kielecka zebrała ponad 10 ton żywności first appeared on eKAI.

4. Watykański Sekretariat Stanu odpowiedział Komisji ds. Pedofilii ws. przekazywania dokumentów

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zwróciła się do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z prośbą o przekazanie danych dot. postępowań w sprawach przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez polskich duchownych. W odpowiedzi poinformowano Państwową Komisję o formalnej, obowiązującej drodze związanej ze współpracą międzynarodową, na której taka prośba winna zostać skierowana, gdyż Stolica Apostolska jest odrębnym podmiotem prawa międzynarodowego.

The post Watykański Sekretariat Stanu odpowiedział Komisji ds. Pedofilii ws. przekazywania dokumentów first appeared on eKAI.

5. Indonezja – Kościół pomaga ofiarom erupcji wulkanu

Indonezyjska diecezja Malang, zaraz po erupcji wulkanu Semeru na wyspie Jawa, rozpoczęła zbiórkę funduszy i artykułów pierwszej potrzeby dla najbardziej poszkodowanych. „Oprócz pieniędzy brakuje ubrań, środków higienicznych, mioteł i łopat” – powiedział karmelita o. Marco Putra, koordynator akcji pomocowej. Zaznaczył, że choć w kataklizmie nie ucierpiał żaden katolik, Kościół nie uchyla się od pomocy wszystkim cierpiącym.

The post Indonezja – Kościół pomaga ofiarom erupcji wulkanu first appeared on eKAI.

6. Zmarł latynoamerykański katolicki charyzmatyczny kaznodzieja

W wieku 82 lat zmarł 3 grudnia w Nowym Jorku wskutek powikłań koronawirusowych ks. Darío Betancourt – kolumbijski kapłan, znany i ceniony w całej Ameryce Łacińskiej kaznodzieja charyzmatyczny. "Nasz kochany przyjaciel (...) znajduje się już w domu Ojca razem ze swą rodziną i przyjaciółmi, którzy odeszli wcześniej" – napisano na jego Facebooku. O zgonie "wielkiego misjonarza tego błogosławionego Nurtu Łaski" – napisała też na swej stronie Latynoamerykańska Katolicka Rada Charyzmatyczna.

The post Zmarł latynoamerykański katolicki charyzmatyczny kaznodzieja first appeared on eKAI.

7. Belgijscy biskupi: migranci śpiący na ulicy – to niegodne ludzkiego społeczeństwa
    bezdomni

Katoliccy biskupi Belgii przyłączyli się do organizacji pozarządowych, które alarmują o „kryzysie azylowym” w tym kraju. Od wielu tygodni tłumy migrantów stoją w kolejce do Petit Château w Brukseli – jedynego ośrodka przyjmującego osoby starające się o azyl w Belgii. Pomimo zimnych nocy dziesiątki ludzi śpią tam na ulicznych chodnikach.

The post Belgijscy biskupi: migranci śpiący na ulicy – to niegodne ludzkiego społeczeństwa first appeared on eKAI.

8. Pszczelarze modlili się w swoje święto na Jasnej Górze

Tradycyjnie we wspomnienie swego patrona św. Ambrożego na Jasną Górę w przybyli polscy pszczelarze. To już 33. ich pielgrzymka. Pszczelarstwo to bardzo ważna gałąź polskiej gospodarki i to nie tylko ze względu na dochody. Szacuje się, że w Polsce mamy ok. 1,8 miliona rodzin pszczelich, którymi opiekuje się zawodowo i amatorsko ok. 60-70 tys. pszczelarzy.

The post Pszczelarze modlili się w swoje święto na Jasnej Górze first appeared on eKAI.

9. Od 15 grudnia kolejne obostrzenia w kościołach

Nauczanie zdalne od 20 grudnia do 9 stycznia, od 1 marca obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych oraz zmniejszenie od 15 grudnia limitów obłożenia m.in. w kościołach, obiektach sportowych i kulturalnych z 50 do 30 proc. - to niektóre ze zmian w obostrzeniach sanitarnych, które zapowiedziało dziś ministerstwo zdrowia w związku z pandemią koronawirusa.

The post Od 15 grudnia kolejne obostrzenia w kościołach first appeared on eKAI.

10. Chorwaccy biskupi wzywają do szczepienia się

Chorwacka Konferencja Biskupia i premier Andrej Plenković wezwali 6 grudnia Chorwatów do szczepienia się i przestrzegania obostrzeń epidemicznych, aby przyczynić się do przezwyciężenia pandemii COVID-19.

The post Chorwaccy biskupi wzywają do szczepienia się first appeared on eKAI.