eKAI

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
  1. Włosi protestują przeciw prawu o „homotransfobii”
    W 32 włoskich miastach odbywają się dzisiaj manifestacje przeciwko projektowi kontrowersyjnego prawa o tak zwanej homotransfobii. Organizują je organizacje prorodzinne, a także niektóre wspólnoty protestanckie. Biskupi katoliccy wypowiedzieli się przeciwko temu prawu już w czerwcu. Manifestacje odbywają się pod hasłem: „pozostańmy wolni”, bo nowe prawo uderza w różne aspekty wolności człowieka, przede wszystkim w wolność słowa.
  2. Likwidacja energii atomowej: apel Kościoła katolickiego Japonii
    Książka „Likwidacja energii atomowej: apel Kościoła katolickiego Japonii” została przetłumaczona na język angielski, a tekst umieszczono na stronie internetowej Konferencji Biskupów Japonii. Książka powstała po katastrofie jądrowej w Fukuszimie, poinformowała 10 lipca azjatycka agencja prasowa UCANews.
  3. Z Suwałk do Wilna: 30. Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza odbędzie się w innej formie
    Mszą św. pod przewodnictwem bp. Adriana Galbasa, Biskupa Pomocniczy Diecezji Ełckiej, w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach rozpocznie się w środę 15 lipca jubileuszowa, XXX Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna. Tegoroczna pielgrzymka ma dwa hasła – „Dziękujemy za Wolność” to podziękowanie Maryi za dar wolności, jaki stał się udziałem wielu narodów Europu Środkowo-Wschodniej po rozpadzie ZSRR. „Nie lękajcie się” to słowa św. Jana Pawła II jako hołd w Jego 100-lecie urodzin a także zawiązanie do sytuacji pandemii w jakiej w obecnie żyjemy.
  4. Licheń: Modlitwa za rodziców dzieci utraconych
    W intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci, modlono się wczoraj w licheńskim sanktuarium. Według statystyk, w Polsce, co roku dochodzi do nawet 40 000 poronień. Pamiętając o przedwcześnie zmarłych dzieciach księża marianie w sobotę 11 lipca zaprosili wiernych do wspólnej modlitwy w intencji ich oraz ich rodziców.
  5. Zakończył się e-obóz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Gnieźnie
    Siostra Tomira Brzezińska MSF, o. Wojciech Surówka OP oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak byli gośćmi panelu dyskusyjnego kończącego dwudniowy e-obóz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Gnieźnie. Tematem dyskusji byli młodzi, ich dorastanie do powołania, samowychowanie i wyzwania przed jakimi stoją w kontekście listu Parati semper Jana Pawła II.
  6. Za nami XXIX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
    - Od prawie 30 lat tworzycie wspólnotę zatroskaną o to, by budować autentyczny chrześcijański humanizm. Trwajcie w tym wielkim humanistycznym dziele – powiedział abp Marek Jędraszewski do uczestników XXIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja zgromadzonych licznie na Mszy św. na Błoniach Jasnogórskich. Abp Jędraszewski mówił w homilii o chrześcijańskim humanizmie, który przez setki lat budował cywilizację i kulturę europejską a który dziś, podobnie jak 100 lat temu, jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie z uwagi na brak wiary i bezbronność wobec wyrastających z marksizmu nowych ideologii. Tegoroczna Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę ze względu na zaplanowaną na jutro II turę wyborów prezydenckich, odbywa się wyłącznie dziś. Dodatkowo wiernych obowiązują zasady sanitarne, wprowadzone w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Wszystko postawiłem na Maryję”.
  7. Kard. Pell wspomina długie miesiące w więziennej celi
    W więzieniach jest wiele dobroci, czasami mogą być jednak piekłem na ziemi. Miałem wiele szczęścia, że byłem bezpieczny i dobrze traktowany. Kard. George Pell pisze o tym dla amerykańskiego pisma „First Things”, w tekście zatytułowanym „Mój czas w więzieniu”.
  8. Komisja Europejska zmieniła zdanie ws. nowego wysłannika ds. wolności religijnej
    - Postanowiliśmy odnowić funkcję specjalnego wysłannika ds. promocji wolności religijnej i przekonań poza granicami Unii Europejskiej – poinformował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.
  9. Zmarł Emanuele Ferrario – założyciel Radia Maria
    W wieku 90 lat zmarł w Rzymie 8 lipca Emanuele Ferrario – założyciel (30 lat temu) Radia Maria we Włoszech, z którego następnie rozwinęła się ogólnoświatowa sieć rozgłośni katolickich o tej samej nazwie. Chociaż był dobrze prosperującym przedsiębiorcą w branży mleczarskiej, zawsze marzył o tym, aby działać na rzecz apostolstwa misyjnego o jakimś szczególnym profilu.
  10. Grąblin: wspomnienie Matki Bożej 10. Cnót Ewangelicznych
    Bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy wrocławski, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, przewodniczył uroczystej Mszy św. odpustowej w Grąblinie. 10 lipca przypada bowiem wspomnienie Matki Bożej 10. Cnót Ewangelicznych. W tym roku uroczystość miała szczególny wymiar, gdyż siostry anuncjatki obchodzą 10. rocznicę pobytu w grąblińskim klasztorze.